Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zgodnie z art.13 ust.1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO) oraz przepisami Dekretu ogólnego KEP w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim z dnia 13 marca 2018 roku informuję, iż: informuję, iż administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Bursa dla Dziewcząt, ul. Schodowa 6, 43-300 Bielsko Biała, REGON: 243102270, NIP: 547-17-64-395 prowadzona przez: Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame Prowincja Polska w Opolu ul. Mały Rynek 5, 45-020 Opole, REGON: 040001770, NIP: 754-17-22-702. Więcej informacji dostępnych jest pod następującym adresem.

O nas...

  
  
Drodzy Rodzice!

  
   Jeśli będziecie rozważać wraz ze swoją córką ubieganie się o przyjęcie do naszego Internatu, bądźcie pewni, że:

  • Wasze dzieci będą u nas bezpieczne
  • opiekę traktujemy serio
  • nie narzucamy światopoglądu, ale przywiązujemy wagę do fundamentalnych wartości
  • odróżniamy nowoczesność od chaosu
  • nasze pensjonariuszki traktujemy jak rodzinę
  • kochamy i wymagamy
  • nam nie jest wszystko jedno!

   To z nami przez kilka lat Wasze dzieci będą spędzać najwięcej czasu. Wasza córka może zawsze liczyć na rozmowę, dyskrecję i wsparcie w kluczowym dla jej rozwoju etapie życia, który jest jednocześnie dla niej trudnym rozstaniem z najbliższymi. My po pracy nie idziemy do domu i nie liczymy godzin pracy. Jesteśmy otwarte na każdy kontakt także z Wami - bezpośredni, telefoniczny lub e-mailowy.

Serdecznie zapraszamy!


Siostry Szkolne de Notre Dame

Modlitwa w drodze Langusta Na Palmie Siostry Szkolne de Notre Dame Arkadio Deon.pl Wiara.pl Bosko.pl Andrzej Wronka Pomoc duchowa Fronda.pl

Tradycja

Prowadzenie placówek edukacyjnych i wychowawczych przez Siostry Szkolne de Notre Dame w Bielsku – Białej wpisało się w historię i tradycję tego miasta. Zarówno w prowadzonych wcześniej przez Siostry placówkach, jak i obecnie, w Bursie dla Dziewcząt kultywowane były i są tradycje cenne dla ludności mieszkającej na Podbeskidziu, często już przekazywane w sposób nowoczesny – tak, aby trafiały do odbiorcy. 

Dobrze przywitać tych, którzy do nas przychodzą. Rozpoczęcie życia w nowym miejscu, ale także powrót z wakacji – to ważny i często trudny moment. Biorąc to pod uwagę, pielęgnujemy tradycję nie tylko starannie przygotowanych pokoi, ale ciepłego przywitania dziewczyn, obdarowania ich czymś drobnym, co pomoże im uświadomić sobie, że są tutaj ważne. Na pierwszych spotkaniach staramy się, aby poprzez zabawę bliżej się poznały.

Tradycją w Bursie, pielęgnowaną każdego roku jest zabawa andrzejkowa i karnawałowa. Spotkania te są przygotowywane na różne sposoby: Bywa, że zaczynamy od wspólnych, tradycyjnych tańców, a następnie bawimy się przy muzyce zaproponowanej przez mieszkanki Bursy. Innym razem są to muzyczno–śpiewane konkursy. Pomaga nam w tym karaoke. Bywa, że do przeprowadzenia zabawy zapraszamy osobę spoza naszego grona – pasjonata zabaw lub specjalistę. Czasem zaczynamy od krótkiego filmu, świadectwa. Zawsze jednak, oprócz zabawy, musi się znaleźć małe co nieco. 

Inną ważną rzeczywistością naszego życia jest przeżywanie adwentu w Bursie. W tym czasie wspólna modlitwa, Eucharystia, są przygotowywane tak, aby nasza młodzież coraz bardziej uświadamiała sobie, jak ważne jest nie tylko samo oczekiwanie, ale również to, że ono nie może być bierne. 

Obecność św. Mikołaja w okolicach szóstego grudnia jest w Bursie obowiązkowa. Aby nauczyć się dawać, trzeba otrzymywać, trzeba o tym rozmawiać. Pielęgnujemy tę tradycję po to, by tworzyć w naszej placówce dobrą atmosferę, a tym samym, by radość przeżyta podczas tego spotkania, kształtowała osobowość dziewczyn. 

Spotkanie wigilijne to w naszej placówce wyjątkowo ważne wydarzenie. Jest zawsze bardzo starannie przygotowane: stoły nakryte białymi obrusami, piękne nakrycia, opłatek. Staramy się, aby na tym spotkaniu był nasz opiekun duchowy – ksiądz, który w danym roku pełni taką funkcję.  Kolację wigilijną rozpoczynamy śpiewem kolędy i przeczytaniem Ewangelii opowiadającej o narodzinach Jezusa. Na życzenia przeznaczamy co najmniej pół godziny. Nie dlatego, że chcemy, aby to trwało długo, ale dziewczyny przy łamaniu się opłatkiem mają sobie sporo ciepłych słów do powiedzenia i nie lubią, gdy im się przerywa.  Po kolacji wszyscy idziemy do auli. Dobrze przygotowane przedstawienie, misterium bożonarodzeniowe pomaga nam głębiej pojąć Tajemnicę Wcielenia Boga, rozumieć potrzebę otwarcia się na drugiego człowieka. Tutaj ujawniają się także talenty dziewczyn. Tradycja Świąt Bożego Narodzenia jest także obdarowywanie się prezentami. Dlatego pod choinkami dla każdej osoby znajdującej się w auli można je znaleźć. Jest to bardzo ciepłe, rodzinne spotkanie.

Tak, jak w każdym niemal domu – w naszej Bursie jest wizyta duszpasterska. Ona również ma kształtować nasze uczucia i naszego ducha. Przy okazji odkrywany, jak wiele kolęd znają dziewczyny i jak pięknie potrafią śpiewać.

Wielki Post to czas, zadumy nad tym, jak każdy z nas został umiłowany. Staramy się tę prawdę podkreślać przy okazji spotkań, rozmów, także przy wspólnej modlitwie. Droga krzyżowa jest głęboko wpisana w polską tradycję. Pielęgnujemy ją przygotowując to nabożeństwo tak, aby dziewczyny brały w niej aktywny udział.

Dobrze pożegnać tych, którzy od nas odchodzą. Pożegnanie maturzystek, to ważny moment w życiu całej Bursy. Ochodzą od nas osoby, które przez kilka lat wzrastały w tym miejscu i obdarowywały sobą pozostałe mieszkanki, wychowawczynie. Trzeba zobaczyć dobro dane i dobro otrzymane. W pożegnanie angażują się oczywiście pod okiem wychowawczyń młodsze koleżanki. Od kilu lat zapraszamy na tę uroczystość rodziców maturzystek. Wszyscy uczestniczymy w dziękczynnej Eucharystii, idziemy na wspólną – pięknie przygotowaną kolację, a następnie w auli spotykamy się na części artystycznej. Jest okazja, by sobie wzajemnie podziękować i powspominać dobre chwile. 

Życzenia Wielkanocne są także wpisane w nasze życie przed wyjazdem na Święta. Kultywujemy je, aby podkreślić, że wszyscy jesteśmy stworzeni, aby żyć i aby nasze życie było ukierunkowane na Zmartwychwstanie. 

Chociaż z wieku dziecięcego mieszkanki Bursy wyrastają, to jednak Dzień Dziecka przynosi nam dużo radości. Każdy potrzebuje poczuć się czasem dzieckiem, dlatego spotykamy się razem przy wspólnej, krótkiej zabawie, pokazie zdjęć z naszego życia, śpiewie itp. 

Świętowanie urodzin odbywa się u nas na różne sposoby. Do niedawna spotykałyśmy się w gronie solenizantek na podwieczorku urodzinowym i wspólnej Eucharystii w intencji solenizantek z całą Bursą. Obecnie w dniu urodzin podczas wspólnej kolacji pamiętamy o solenizantkach. Każdego miesiąca także modlimy się podczas Mszy św. wszystkie w ich intencji. Następnie w auli wspólnie wyśpiewujemy dla nich życzenia. To jest również okazja do obdarowania dobra książką i czymś słodkim. 

Przed wyjazdem na wakacje chcemy się jeszcze raz spotkać w pogodnej atmosferze. Wyjazd do Lipnika, gdzie możemy spotkać się przy ognisku i zabawach na świeżym powietrzu jest dużą atrakcją i zasłużoną nagrodą za cały rok intensywnej pracy. Wpisał się jako jedna z tradycji pielęgnowanych w Bursie od kilku lat.

2024  Bursa Sióstr de Notre Dame   globbers joomla templates